Żegnamy Panią Profesor Elżbietę Bandurską-Stankiewicz

15.07.2024

Wielce Szacowna pogrążona w smutku Rodzino,
Przyjaciele i Uczniowie Pani Profesor, Wszyscy tutaj zgromadzeni.

Pragniemy pożegnać Panią Profesor dr hab. n. med. Elżbietę Marię Bandurską-Stankiewicz, wybitnego naukowca, endokrynologa, diabetologa, mentora i nauczyciela wielu pokoleń lekarzy.

Żegnamy Panią Profesor w imieniu Zarządu, Przyjaciół i Członków Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, w uznaniu Jej niezwykłych zasług, zaangażowania i olbrzymiej pracy dla naszego środowiska, gdzie zawsze służyła nam radą i pomocą.
Żegnamy wybitnego Naukowca, ale przede wszystkim wybitnego Człowieka obdarzonego wieloma talentami, dydaktyka, społecznika i doskonałego organizatora.

Trudno wymienić wszystkie funkcje Pani Profesor, która m.in.

  • była Kierownikiem Katedry Chorób Wewnętrznych oraz zasłużonym pracownikiem naukowym Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurkiego w Olsztynie,
  • założycielką i Ordynatorem Oddziału Klinicznego Endokrynologicznego, Diabetologicznego i Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie
  • była członkiem wielu towarzystw i instytucji naukowych m. in.: Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i innych

Pani Profesor Elżbieta Maria Bandurska-Stankiewicz, była autorem lub współautorem ok. 200 prac naukowych. Zakres Jej zainteresowań naukowych obejmował obszar endokrynologii i diabetologii.

Za swoją działalność Pani Profesor była wielokrotnie nagradzana i odznaczana, m.in.:

  • Złotą Odznaką i Medalem Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetologów
  • Medalem za Długoletnią Służbę
  • Nagrodą „Kobieta z Charakterem” Wojewody Województwa Warmińsko-Mazurkiego
  • Złotym Medalem 25-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
  • Srebrnym Krzyżem Zasługi


Nie sposób wymienić wszystkich zasług i aktywności Pani Profesor Elżbiety Bandurskiej-Stankiewicz, która przez swoje całe życie przyczyniała się do rozsławienia swojej Uczelni, Katedry  oraz naszego Towarzystwa na  arenie krajowej i międzynarodowej.

Kochana Elu,
zawsze będziemy pamiętać Twoją chęć służenia pomocą w każdej sytuacji. Pamięć o Twoich dokonaniach trwale zapisana jest naszych sercach oraz w historii naszego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.
Łączymy się w żalu i bólu z Twoimi Najbliższymi.

Część Twojej Pamięci.

W imieniu Przyjaciół
oraz Zarządu Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego,

Prof. Beata Kos-Kudła