- Strona główna
- O nas
- Aktualności
- Klub 30
- O nas
- Aktualności
- Warsztaty z wykorzystania AI w pracy naukowo-klinicznej endokrynologa oraz kompleksowego podejścia do leczenia choroby otyłościowej.
- IX Naukowy Dzień Doktoranta
- Serdecznie dziękujemy za wsparcie
- KLUB 30 – warsztaty z (auto)prezentacji w dziedzinie medycyny
- KLUB 30 – warsztaty z przygotowania publikacji naukowych z zakresu medycyny (Proper Medical Writing)
- Wsparcie dla Agatki
- Akromegalia – optymalizacja leczenia
- Wsparcie leczenia córeczki naszej koleżanki.
- Zarząd
- Regulamin
- Kontakt
- Archiwum
- Formularz zgłoszeniowy
- Nauka i edukacja
- Składka
- Kontakt
Polskie Towarzystwo
Endokrynologiczne
Biopsja prostaty w rezonansie magnetycznym - pierwsze doświadczenia własne
21.08.2022
Justyna Rembak-Szynkiewicz, Piotr Wojcieszek, Anna Hebda, Patrycja Mazgaj, Arkadiusz Badziński, Gabriela Stasik-Pres, Ewa Chmielik, Barbara Bobek-Billewicz
Wprowadzenie: Wieloparametryczne badanie MR prostaty było przełomem w diagnostyce nieinwazyjnej istotnego klinicznie raka gruczołu krokowego. Aktualnie biopsja prostaty wykonywana pod kontrolą rezonansu magnetycznego jest jedyną metodą biopsyjną wykorzystującą obrazy uzyskane podczas badania rezonansu magnetycznego w czasie rzeczywistym u chorych z podejrzeniem raka gruczołu krokowego. Celem pracy była retrospektywna analiza korelacji obrazów MR i wyników HP zmian podejrzanych o proces rozrostowy nowotworowy w prostacie pobranych przy użyciu biopsji MR.
Materiał i metoda: Do pracy włączono 39 chorych, u których wykonano biopsje przezodbytnicze gruczołu krokowego pod kontrolą MR w 57 zmianach. Pacjenci byli w przedziale wiekowym 48-84 lat (średnia 67,2+9,4 lat).
Wyniki: Obecność raka w badaniu histopatologicznym potwierdzono w 24 zmianach, pierwotny rak prostaty w 14 zmianach, wznowa miejscowa raka w 10 zmianach. Rak nie został potwierdzony w pozostałych 33 zmianach. Złośliwy charakter zmian potwierdzono w 90% zmian klasyfikowanych jako PI-RADS 5. Wynik histopatologiczny tylko jednej zmiany PI-RADS 5 był negatywny (zapalenie prostaty). W 50% zmian PI-RADS 4 potwierdzono obecność komórek raka. W żadnej z 23 zmian sklasyfikowanych w PI-RADS jako 3 nie zostały potwierdzone komórki raka (53,5%). Większość zmian (19) opisywanych jako PI-RADS 3 zlokalizowanych było w strefie przejściowej, a tylko 4 takie zmiany w strefie obwodowej. Duże zmiany lub zmiany widoczne w badaniu TRUS nie były kierowane do biopsji MR, co też wynika z tak dużej liczny zmian sklasyfikowanych w MR jako PI-RADS 3. Z powodu podejrzenia wznowy miejscowej raka prostaty po radioterapii wykonano biopsję 14 zmian, rak został potwierdzony w 72% zmian.
Wnioski: Wykonanie biopsji gruczołu krokowego pod kontrolą obrazów rezonansu magnetycznego w czasie rzeczywistym pozwala precyzyjnie (nawet z bardzo małej zmiany) pobrać materiał do badania histopatologicznego. W ten sposób można potwierdzić zarówno pierwotnego raka jak i wznowę miejscową po wcześniejszym radykalnym leczeniu raka prostaty radioterapią.
Pełna treść publikacji w języku angielskim »