- Strona główna
- O nas
- Aktualności
- Klub 30
- O nas
- Aktualności
- Warsztaty z wykorzystania AI w pracy naukowo-klinicznej endokrynologa oraz kompleksowego podejścia do leczenia choroby otyłościowej.
- IX Naukowy Dzień Doktoranta
- Serdecznie dziękujemy za wsparcie
- KLUB 30 – warsztaty z (auto)prezentacji w dziedzinie medycyny
- KLUB 30 – warsztaty z przygotowania publikacji naukowych z zakresu medycyny (Proper Medical Writing)
- Wsparcie dla Agatki
- Akromegalia – optymalizacja leczenia
- Wsparcie leczenia córeczki naszej koleżanki.
- Zarząd
- Regulamin
- Kontakt
- Archiwum
- Formularz zgłoszeniowy
- Nauka i edukacja
- Składka
- Kontakt
Polskie Towarzystwo
Endokrynologiczne
Zastosowanie przeciwciał monoklonalnych i małych cząsteczek w leczeniu orbitopatii tarczycowej
07.01.2025
Od opublikowanych w 2016 roku wytycznych European Thyroid Association dotyczących postępowania w orbitopatii tarczycowej (TO), opublikowano szereg randomizowanych badań klinicznych (RCT) w których badano zastosowanie leków biologicznych, w leczeniu umiarkowanej do ciężkiej i aktywnej TO. Dlatego w 2021 opracowano oraz opublikowano nowe zalecenia dotyczące jej leczenia. W leczeniu aktywnej zapalnie TO stosowane są dwa rodzaje leczenia immunosupresyjnego: nieswoiste oraz swoiste. Do swoistych leków immunosupresyjnych stosowanych w leczeniu TO należą: adalimumab, infliximab, etanercept, rituximab, tocilizumab, teprotumumab, batoklimab. W manuskrypcie przedstawiamy przegląd piśmiennictwa dotyczącego RCT, badań retrospektywnych oraz opisów przypadków dotyczących ich stosowania w leczeniu TO.
W badaniach podkreślono korzystne działanie teprotumumabu wskazując jednak na brak danych dotyczących jego długoterminowej skuteczności i bezpieczeństwa oraz brak porównania „head-to-head” z glikokortykosteroidami i.v. a jego ogromnym ograniczeniem jest także wysoka cena leku. Tocilizumab jest opcją terapeutyczną dla TO opornej na glikokortykosteroidy i powinien być rozważany w drugiej linii leczenia (m.in. ze względu na koszt leczenia) lub w pierwszej linii u pacjentów z przeciwwskazaniami do i.v. glikokortykosterydów. Biorąc pod uwagę profil skutków ubocznych, a zwłaszcza pewne ryzyko neuropatii nerwu wzrokowego (DON), rituximab jest uważany przez autorów za opcję leczenia drugiego lub nawet trzeciego rzutu. W obowiązujących rekomendacjach grupy EUGOGO z 2021 roku do leków drugiego rzutu w leczeniu umiarkowanej do ciężkiej oraz aktywnej zapalnie TO wpisano rituximab, tocilizumab oraz teprotumumab. Batoklimab znajduje się w fazie badan klinicznych. Biorąc pod uwagę liczne zalety leków biologicznych w porównaniu z glikokortykosteroidami wskazane jest przeprowadzenie dalszych RCT w celu potwierdzenia możliwego ich miejsca również jako leczenia pierwszego rzutu w TO.
Pełna treść publikacji w języku angielskim na łamach Endokrynologii Polskiej »